وجه تسمیه شهرستان لنجان

جمعه 5 اسفند 1390 07:00 ب.ظنویسنده : علی قاسمی

 

 

درفرهنگنامه  معین  در   وجه  تسمیه لنجان آمده است :  لنجان  نامی  است فارسی که ریشه آن لنج است  و لنج اسم مصدر  و  به معنای  بیرون کشیدن می باشد. واژه لنج از ذنچ سغدی که  یکی از  زبانهای  ایرانی  قدیم   و  در  قسمتی  از ماورا النهر رایج بوده گرفته شده. معمولاً  مورخین و جغرافیدانان قرن سوم به بعد مانند  ابن رسته (قرن سوم) ، ابن فقیه همدانی (قرن سوم) ، حمزه  اصفهانی (  قرن چهارم  )  و ما فروخی( قرن پنجم ) لنجان  را  آلنجان ثبت کرده اند   و  نویسندگانی   چون  ابن حوقل(قرن چهارم) ،یاقوت حموی(قرن هفتم) ، حمد الله مستوفی ( قرن هشتم ) ، شاردن و  سانسون ( قرن یازدهم ) ، ظل السلطان  و   محمد حسن خان  صنیع الدوله(قرن سیزدهم) و  دیگر  نویسندگان  معاصر  واژه  لنجان  را به کار برده اند .

 در  طومار شیخ بهائی هر دو نام النجان و لنجان ثبت شده  و در  لغت نامه دهخدا و فرهنگ معین  و  برهان قاطع  واژه  لنجان به کار رفته ، محمد حسن خان صنیع الدوله در جلد چهارم کتاب مراهء البلدان این ناحیه را بنا بر مسطورات لباب،لنجان به فتح لام  و سکون نون و جیم و الف و نون که شهری است به  نواحی  اصفهان آورده و میر سید علی جناب در کتاب خود الاصفهان به وجه تسمیه لنجان و النجان  پرداخته و چنین می نویسد :« لنجان ،محل بیرون کشیده است به فارسی ،گویند اینجا  جنگل  بوده  است  پس  از  قطع  درختهای  آن  بیرون  افتاده است »  یا  جز چهار محال بوده و از آنجا بیرون کشیده شده است.

 

متن گزارشات جغرافیدانان و نویسندگان قرون سوم و چهارم هجری از منطقه لنجان  مبین  تطبیق  واژه  النجان  با این  منطقه می باشد پسوندگان مشخصاً در دوران پیش از اسلام برای پسوند مکان مورد استفاده بوده است  ،  واژه مذکور در دوران پس از اسلام معرب گردیده و جان خوانده شد که موارد بسیاری از این تحول گویش را میتوان در اسامی اماکن باستانی مشاهده کرد.در نهایت بنظر می رسد که ترجمه و تفسیر صاحب رساله الاصفهان معتبر ترین روایات در وجه تسمیه این منطقه می باشد.

 در رساله مذکور در مورد النجان آورده شده  است  : نوشته اند  ارم  گان  فارسی است یا به ترکی النگان بوده است که سنگان باشد زیرا  اطراف آن  را کوه  و  سنگ احاطه کرده است و آلنگ به فارسی خندق و سبزه زار است .شهرستان لنجان  در  35  کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان  و  در  دره  زاینده رود واقع شده است. این شهرستان با مساحت 375/1096کیلومتر مربع  بین50   درجه و  56  دقیقه تا 51  درجه  و  28 دقیقه  طول  شرقی  و  32  درجه  و  32  دقیقه  عرض شمالی قرار گرفته است.

 شهرستان  لنجان از شمال  به  شهرستان  های نجف آباد  ، از  جنوب  و  غرب  به استان چهار محال بختیاری و از شرق به شهرستان های مبارکه و  فلاورجان  محدود می گردد. این شهرستان که ارتفاع آن از سطح دریا   1550متر برآورد گردیده  است ، به سبب آنکه در حد فاصل نواحی نیمه خشک اصفهان و نیمه  مرطوب چهار محال  و بختیاری قرار گرفته از آب و هوای متغیری  برخودار گردیده است ، بطوری  که دمای هوا  و  میزان بارندگی در این منطقه از غرب  به  سمت شرق تغییر می کند .   میزان بارندگی در این شهرستان 140میلی متر اعلام شده و  کمی بارندگی  موجب  گردیده است.این منطقه خصوصاً در کوهپایه پوشش گیاهی نا چیزی داشته باشد.  متوسط درجه حرارت سالیانه 13+ درجه سانتی گراد است  و  بادهای این محل عموماً  جهت جنوب و جنوب غربی می وزند. فصل وزش بادها بهار و پاییز است و بادهای محلی در اینجا بوزش در می آید که در فصل بهار خساراتی به سر درختها وارد می شود.

 نوع ابرهای منطقه در بهار باران آور و از نوع  کمولوس  و  کمولینوس هستند ،  در تابستان نوع ابرها از ابرهای آلتوکموس و سیروس  و  در پاییز ابرها در نوع کو مولوس می باشند . کلاً این منطقه را در جزءمناطق با آب و  هوای خشک طبقه بندی کرده اند واین روند تنها در حاشیه رود خانه زاینده رود و در مناطق که هنوز دارای بیشه زار می باشد به دلیل رطوبت ناشی از وفور درختان اندکی تغییر یافته و تلطیف می گردد.

 ماههای تیر و مرداد به عنوان گرمترین ماه  و  دیماه سرد ترین ماههای سال اعلام گردیده اند ،  میانگین  حداکثر  دمای  منطقه 21 درجه  و  حداقل 4 درجه  سانتی  گراد می باشد.

 شهرستان لنجان منطقه ای است عمدتاً ناهموار و تنها بخش کوچکی از این منطقه به صورت باریکه ای در  دره زاینده رود در حاشیه  رودخانه  مذکور قرار دارد ، این  باریکه هموار نتیجه رسوبات رود خانه مذکور در طول تاریخ و از دوران چهارم زمین شناسی به بعد دانسته شده است.

 خاک لنجان آن گونه که در کتاب جغرافیایی اصفهان آورده شده است. از نوع بیابانی با رنگ قرمز یا قهوه ای تیره براق یا ضخامت کم ، بیابانی قهوه ای تیره ، شور ، قهوه ای کم رنگ و مرطوب قهوه ای تیره ، آهکی ، خشک قهوه ای  و  در حالت مرطوب  قهوه ای خاکستری ، رسوبی و قهوه ای رنگ پریده می باشد.

 بخش  عمده خاک  لنجان را کوهپایه ها اشغال  کرده اند ، در شمال منطقه کوههای «رزد مطبخ» با ارتفاع 2400 متر و « گاو پیشه » با حداکثر  ارتفاع 2300   متر  قر ار  دارند که با جهت شمال غربی به جنوب شرقی  همچون  دیواری  مرتفع  این   شهرستان   را از همسایه شمالی  خود شهرستان نجف آباد  جد ا می کند .  این  دو  رشته  کوه ها  به به وسیله تنگه هاییاز هم جدا می گردند  که  مهمترین آنها « گاو پیشه » است . که  راه اصفهان – شهرکرد  از آن عبور می کند . در شمال شرقی  شهرستان رشته کوه « کوه سیاه » ،  و  در شرق « نمتک » به عنوان مرز طبیعی  این  شهرستان  را  از شهرستان های فلاورجان و مبارکه جدا می کنند.

 کوهستانها ی « رخ » و بیدکان به طول 13 کیلو متر  در  غربی ترین  و   جنوبی ترین نقاط  شهرستان  را با  همسایه غر بی خود استان چهار محال بختیاری تشکیل می دهند . کو ههای « سرخ »  در شمال غربی باغبهادران پیر شمع الدین  در غرب  همین شهر و  در « گهواره » در حوالی زرین شهر از ارتفاعات مرکزی شهرستان بشمار می آیند که همگام با تپه های متعدد بخش عمده خاک این شهرستان را اشغال کرده اند.

 شهرستان لنجان از منابع سه گانه رودخانه زاینده رود،چشمه ها و قنوات سیراب می گردد و  سرسبزی  خویش  را  مدیون  رودخانه زاینده رود است که  به  طول 360  کیلومتر  از  کوه های بختیاری  سرچشمه گرفته  و  پس از طی  کردن  سراسر  خاک لنجان به سوی خاک اصفها ن و مقصد باتلاق گاو خونی جاری می باشد.

 زاینده رود چنانچه از اسم آن بر می آید رودی است که آب آن به  وسیله  چشمه های بیشمار که در بستر آن قرار دارد ، تقویت شده و  به قولی زایش می کند ، قرار داشتن در  عمیق ترین بخش های منطقه  موجب گردیده  که  این رودخانه به صورت زهکش اراضی بالا دست که تحت کشت می باشند عمل کند و  آب از اراضی  مجاور به بستر  رودخانه  نفوذ  کرده و بر حجم آب آن  بیفزاید از همین رو  قدما آن را  زاینده رود  نام نهاده اند  که  ضمن  سیراب  کردن  اراضی حاصلخیز  حاشیه  خود  در  طول مسیر  طولانی خویش هر چه پیش تر می رویم بر حجم آب آن افزوده می گردد . این رودخانه به عنوان بزرگ ترین رودخانه  حوزه  داخلی ایران بخش قابل توجه از اراضی حاصلخیز مراکز کشور را و خصوصاً دشت وسیع اطراف اصفهان مشروح می سازد و نقشی حیاتی در روند حیات اجتماعی و اقتصادی جوامع ساکن در مراکز کشور  ایفا می کند،این امر با تقسیم آب رودخانه از گذشته ای دور و انتقال آن به مناطق حاصل خیز اطراف اصفهان صورت می پذیرفته است.

 اگر  چه  تقسیم آب روخانه زاینده رود و  انتقال آن به مناطق اطراف رود خانه به شیخ بهائی  منسوب است لیکن دلایل معتبری وجود دارد  که  قدمت  این  تقسیم بندی را به دوران پیش از اسلام و آغاز عصر ساسانیان می رساند.

 اشارات ابن رسته  و حمزه اصفهانی جغرافیدان  و  مورخ مشهور قرون سوم  و چهارم  هجری قدیمی ترین سندی است که بیانگر  تقسیم آب زاینده رود به  فرمان اردشیر  بابکان  موسس سلسله ساسانیان  می باشد  ، حمزه اصفهانی  در  کتاب سنی خود « ملوک الارض و الانبیاء » آورده است : کسی که به  فرمان اردشیر  آب زاینده رود را تقسیم کرد «مهربن وردان» بود.

 بررسی تاریخ منطقه نیز نشان می دهد که این منطقه از دیرباز و پیش ازاسلام مدنیت  و اقتصاد رایج کشاورزی برخودار بوده  و  اگر چه  در دوره  طولانی  چهارصد ساله ویرانی و رکود که از عصر سلجوقیان  آغاز  گردیده و  تا  پایان  دوران حاکمیت جانشینان تیمور  و  آغاز  سلطنت  صفوی  به طول انجامیده این  منطقه دچار  رکود زندگی اجتماعی  و زوال در منابع و فعالیت های اقتصادی  گردیده  بود لیکن با  آغاز سلطنت شاه عباس صفوی  و  قصد وی  در احیاء رونق از دست رفته کشور و رواج اقتصاد  زوال یافته  کشاورزی  بار دیگر تقسیم  آب زاینده رود  به  عنوان  تنها  منبع تغذیه اراضی کشاورزی دشت اصفهان مورد توجه قرار گرفت و شیخ بهائی با اتکاء به نبوغ و علم خویش سنت بنیان  گذار ساسانی را احیاء نمود  و  بار  دیگر  تقسیم بندی نوینی مبتنی بر شرایط اقتصادی و اجتماعی موجود ارائه کرده  و با بازسازی کانل های آب رسانی و احداث امکانات بیشتر آب رود خانه  را  بین  تمامی  مناطق حاصلخیز دشت  اصفهان و حاشیه آن تقسیم نموده ، این مهم در سال 923 صورت پذیرفت و طومار معروف شیخ بهائی در همین سال تنظیم گردید.

 قنوات و چشمه سارها از دیگر منابع آبی منطقه به شمار می آیند . در منطقه لنجان تعداد  25رشته قنات شناخته شده اند که  د ر حال حاضر تعداد 180رشته از  این قناتها  فعال  بوده  و  بطور  متوسط1600 لیتر  در ثانیه  آبدهی  دارند ،  قناتهای منطقه از 30متر تا 15 کیلو متر طول دارند  ،  طویل ترین و بزرگترین قناتهای منطقه قنات معروف کمال آباد است که پس از گذشتن از چمگردان از طریق اراضی غربی زرین شهر به طرف مزرعه کمال آباد جریان دارد.

 چشمه سارها  از  دیگر  منابع  آبی  منطقه  هستند  که عمدتا ً فصلی  بوده  و وضعیت آبدهی آنها ارتباط مستقیمی با شرایط و حجم بارندگی در سال قبل دارد، مهمترین چشمه های منطقه ،چشمه معروف شاهلرا در غرب شهر چرمهین است که از جاذبه های مهم توریستی منطقه بشمار می آید.

 شهرستان لنجان  بر  اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال1374 دارای  دو دو بخش مرکزی و باغبهادران و نیز5 دهستان با نامهای اشیان ، خرم رود ، چم رود ،چم کوه و زیر کوه می باشد ،این شهرستان از هشت شهر با نامهای زرین شهر ، فولاد شهر ، سده لنجان ، چمگردان ، ورنامخواست ، زاینده رود ، چرمهین و باغبهادران و حدود41 روستای مسکون تشکیل شده است.

 دهستانهای پنج گانه شهرستان  که  تحت  اداره بخشداریهای دو گانه مرکزی و باغبهادران قرار دارند عبارتند از:

  دهستان اشیان

 دهستان اشیان که در شرقی ترین  منطقه لنجان قرار دارد  تا  اوایل  سال1380مشتمل بود بر روستاهای کاهریز ، قلعه سیبه ، صادق آباد ، الله آباد ( مبارک آباد و جلال آباد ) ، قلعه قاسم و مهر آباد .  لیکن دو روستای قلعه قاسم و مهر آباد در این سال محدوده شهر زرین شهر افزوده  شده  و  به جرگه محلات متعدد  شهر  مذکور پیوستند.

  دهستان چم کوه

  این  دهستان  در  ارتفاعات  شمال  غربی  باغبهادران  واقع  شده   و   موقعیت جغرافیایی  آن50 درجه و 51 دقیقه طول شرقی و 32 درجه و 21 دقیقه تا 32 درجه و  31 دقیقه عرض شمالی می باشد و ارتفاع آن از سطح دریا 1820 متر می باشد ،دستان مذکور با مرکزیت روستای چم یوسفعلی از 8 روستای چم یوسفعلی ، چم طاق ، چم حیدر ، چم کهریز ، چم گاو  ، چم علیشاه ، جعفر آباد و  پر کستان تشکیل شده است.

  دهستان زیر کوه

 این دهستان در قسمت جنوب  و  غرب بخش باغبهادران در  دامنه  کوه  بیدگان واقع  است ، موقعیت  جغرافیایی  این  دهستان 51  درجه  و  1دقیقه  تا 51  درجه و 13دقیقه طول شرقی 32 درجه و 18دقیقه عرض شمالی می باشد و ارتفاع آن از سطح دریا 1875متر می باشد.مرکزیت این دهستان روستای کچوئیه بوده و شامل 11 روستا با نامهای : کچوئیه،هاردنگ،زمان آباد،خاک سفید ، شورجه ، چم آسمان ، لای بید ، حاجت آقا ، قلعه آقا ، کلیشاد رخ و رکن آباد می باشد.

  دهستان چم رود

 دهستان چم رود در مرکز بخش باغبهادران  و  در حاشیه زاینده رود  قرار  گرفته است  و  نظریه اینکه رودخانه مذکور در مسیر خود در محدوده  دهستان مذکور چم بسیاری  پدید آورده  است  که  آن  را  چم رود  خوانده اند. این  دهستان  مذکور  در موقعیت جغرافیایی 51  درجه  و 2 دقیقه تا 51  درجه و 13دقیقه طول شرقی و 32 درجه  و 22 دقیقه تا  32 درجه و 31 دقیقه عرض شمالی قرار دارد  و  ارتفاع  آن  از سطح  دریا 1780متر می باشد . مرکز این دهستان  روستای  کرچکان  می باشد  و دیگر روستاهای آن  عبارتند از : چم پیر ، مورکان ، برنجکان ، کته شور ، رحمت آباد ، همام،کرچکان،سعید آباد، دورک ، صادق آباد ، فتح آباد ، قلعه ترکی ، حاجی الوان ، خشوئیه ، رزد خشوئیه و آید و غمیش می باشند.

   دهستان خرم رود

 دهستان خرم  رود  که  در مرکز شهرستان واقع  است تا سال 1379 از 7 روستا تشکیل شده بود. این روستا ها عبارت بودند از: نو گوران،بیستجان،بابا شیخ علی ، مدیسه ، کله مسلمان ، کله مسیح و بهجت آباد ، لیکن از سال 1380و  با یکپارچگی روستاهای بیستجان ، بابا شیخ علی ، کله مسیح و بهجت آباد و تبدیل آنها به شهر زاینده رود دهستان مذکور به دو روستای نو گوران و مدیسه محدود گردید


دنبالک ها: منبع ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 2 فروردین 1391 08:57 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات