شیر سنگی کله مسلمان

دوشنبه 22 اسفند 1390 08:18 ب.ظنویسنده : علی قاسمی

 

شیر سنگی 02

شیر سنگی سازه ای از جنس سنگ به شکل شیر است که به عنوان نماد جوانمردی و دلاوری بر سر قبر شیر مردان و دلاوران نصب میشده تا یاد انها  باعث افتخار بازدیدکنندگان و فاتحه خوانان بر سر قبر شود.

این مجسمه بیشتر و بطور معمول در قبرستانهای ایل بختیاری دیده میشود. حتی در استان چهارمحال و بختیاری هنوز قبرستانهایی هست که پراست از این شیرهای سنگی.

بعضی تاریخ شناسها معتقدند که وجود چنین مجسمه ای در هر جای ایران نماد دفن یک بختیاری در ان محل و یا دلیلی برای اثبات زندگی نفراتی از ایل بختیاری در ان منطقه است.

بنظر من نزدیکی فرهنگها را هم دلیل دیگری برای وجود این مجسمه در جاهای دیگر کشور نیز میتوان دانست.

در محله کله مسلمان در دو قطعه جدا از هم قبرستان کله پایین دو شیر سنگی کوچک وجود داشت .

شایان ذکر است که زندگی برخی افراد از قشر عشایر در کله مسلمان مورد تایید پیشینیان ما هم هست.

من یکی از این دوشیر سنگی که در تیرماه سال 1386 به سرقت برده شد و اثری از ان هم یافت نشد  را در طول سه سالی که از مسیر جلوی قبرستان عبور میکردم بارها و بارها دیده بودم.

یک روز که متوجه فقدان این شیر سنگی شدم از یکی از اعضای شورای شهر انموقع  درموردش جویا شدم که خبر سرقت این اثر گرانبهای کهن بدستم رسید.

البته باعث از دست رفتن این اثر تنها مسئولین محترمی هستند که با توجه به اینکه احتمال سرقت ان دور از ذهن نبود هیچ اقدامی در جهت حراست از ان و حتی انتقال به محل دیگری انجام نشد.

همچنان که میدانیم یکی دیگر از راههای تشخیص قدمت یک سرزمین کهن بودن قبرهای ان منطقه است لذا حراست از  سنگ قبرهای قدیمی در شهر زاینده رود که شاید جزو  نمادهای انگشت شمار قدمت این شهر هستند هم بر عهده ما و هم مسئولین محترم شهر و شهرستان است (عکس این مطلب تزیینی است)


آخرین ویرایش: جمعه 14 تیر 1392 01:00 ق.ظ

 
شنبه 21 اردیبهشت 1392 02:09 ب.ظ
بچه محله های کله مسلمان چاکریم
علی قاسمی
به وبلاگ خودتون خوش اومدید

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات